Kategori arşivi: El Nakışı Kursu

Antep Ajuru Örtü


Antep ajuru kare örtü.Çalışma ablama ait. Ablam diğer parçaları yapmakla meşgul.Benimde kare olan bitti diğerleri yarım.İkinci yılda nakışa gitmeyi düşünsekte ben çok sıcak bakmadığım için ablam da vazgeçti. Ben aynı işleri sürekli yapmak istemiyorum .Değişik çalışmalar, değişik teknikler öğrenme arzusu ile doluyum . Gelecek dönem için iğne oyası kursuna yazıldım bile…
Sanırım artık yoruldum. Teferruat, malzeme gerektirmeyen çalışmalara yöneleceğim.
Biliyorsunuz taşınıyorum ve o kadar çok parça kumaş attım ki …Kırkyama yapmak için saklamıştım.Dikilecek kumaşlarımın bir kısmını da verdim.Ömrüm hepsini yapmaya, dikmeye yetmeyecek :(
Nakış işlerimden başka öyle çok yarım işim de yok . Yarım işlerimi tamamlayıp stantta sattım. Yenilerine ne zaman başlarım bilmiyorum.Şimdi sadece taşınmaya odaklandım.

Papatyalı Örtü


Kurs bitti!Geleneksel el nakışları kursunda işlemiş olduğum çin iğnesi örtü.


Ödemiş ipeği üzerine çamaşır ipeği ipler ile işlenmiş papatyalar adeta gerçeği andırıyor.Papatyalarda sarının üç tonu ;yapraklarda ise yeşilin üç tonu mevcut.


Örtü kenarlarında üç sıra sap işi yapılmıştır.

Tel Sarma


Tel sarma oldukça zevkli çalışılabilen geleneksel nakışlarımızdan.Telin dönmememesine dikkat edilerek çalışılıyor.Desen kumaşa aktarılıp şekle göre verev ve düz sarma tekniği ile işleniyor.
Tel sarma örtümde yöresel el dokuması bürümcük kumaş kullandık.
Tel sarma işlemeleri tamamladım. Örtünün iki tarafından da ip çekip telle bağlama ajur tekniği uyguladık.Ayrıca gümüş el simi ile çiçeklerin ortalarında müşabak işleme yaptık. Şu an iki tarafına da makrame yapıyorum.
Fotoğrafda yarım halini görüyorsunuz.

Mayıs ayı geldi; her mayıs ayı geldiğinde, adeta kış uykusundan uyanmış gibi canlanırım. Şu an aklımdan hızla geçen fikirlere değinmek istiyorum.Bir önceki postumda kayınvalidemin gelin tellerinden ve onları değerlendirmeye aldığımdan bahsetmiştim.Tel sarma bir pano işlemek istiyorum.Yine kayınvalideme ait iki adet kanaviçe işlenmiş yastığı pano yapmayı düşünüyorum. Bu panoları yeni evimde en uygun duvarda kullanmayı düşünüyorum. Üst kata çıkan merdiven duvarını adeta elişi sergisi gibi süslemeyi düşünüyorum .Elimde bulunan eski kasnakların içerisine kurdele nakışı yapıp onlarıda duvar süslemesinde kullanamayı düşünüyorum. Yün eğirmede kullanılan eski ahşap objeleride bu duvarlarda kullanmayı düşünüyorum. Eşimin yaptığı ahşap el yapımı resim çerçeveleri içerisine değişik el işlemeleri yapmayı düşünüyorum. Yeni evimde kendime bir hobi odası yapmayı düşünüyorum.Eski işlemeler ve eski bakır eşyalar ve bazı eski objeler ile bir şark köşesi yapmayı düşünüyorum. Yerde oturmayı sevmediğim için bu düşüncemden vazgeçebilirim:) Yine güzel bir düşüncem var bağ kulubesinin bir görüntüsünü pano olarak işlemek istiyorum . Bu panoda kırkyama ve punch nakışı ön planda olacak.
El nakışı kursuna devam ettiğim süreçte kendi tasarımlarıma yer veremedim. Önümüzdeki aylarda taşınma ve düğün telaşından bu düşüncelerime yine zaman bulamayabilirim.Zaman bulduğumda yarım işlerimi tamamlamak ve yeni tasarımlara yelken açmak istiyorum.
Nişan ve düğün bohçalarında çamaşır, çorap, ayakkabı, terlik,lif, çetik fular, havlu gibi küçük eşyaların kese yada süslü torbalarda olması gerektiğini düşünerek satış amaçlı torba ve keseler dikmeyi; bunların üzerine de hesap işi, türk işi işlemeyi düşünüyorum.Hepsi birbirinden değişik olacağı için şimdiden heyecanlıyım:)
Yoğun olduğum için kısa yazılı yeni postlar paylaşmaya, sizlere yeniliklerden söz etmeye çalışacağım.
Şimdilik hoşçakalın ,mutlu kalın…