Kategori arşivi: Çeşitli el işleri

Sünnet Yatağı


Küçük yerlerde hala bozulmayan birlik ve dayanışma gelenekleri sürüyor. Bu yaz bulunduğum bir köy düğününden sizler için görüntülediğim sünnet yatağı.

Yatağın süslemesinde oyalı yazmalar ve kumaş kullanılmış . Kadınlar el birliği ile sünnet düğünü yapacak olan komşularına aylar öncesinden yazma oyası yapmışlar. Yine el birliği ile yatağı süslemişler. Yatağın süslemesinde büyük emek var. Tüm mahalle eşrafına bahçede yemek masaları kuruldu. Mahalle eşrafı ve uzaktan gelen misafirler ağırlandı. Yemekler nefisti. Köy ekmekleri ayrı bir lezzetli idi. Düğün tatlısı olarak da irmik helvası yapılmıştı. Yemek çeşidi oldukça fazla idi. Eğlence kısmı gündüz davul zurna eşliğinde bahçede yapıldı. Asıl düğün ise akşam düğün salonunda yapıldı.

Hobilerime Dönüş .

Elime iğne iplik almadan yaz bitti . Aslında sıkıntılı bir yaz geçirdik . Yaz başında eşim yazlık evimizde çalışırken merdivenin kayması ile düştü. Burun kemiği ve sol eli bilekten kırıldı. Şimdilerde fizik tedaviye başladı.

istanbul’a dönünce ne var, ne yok ortaya döktüm. İki günde onlarca iş tasarısında bulundum . 12 adet mutfak önlüğü diktim . Birçoğu da dikilecek. Kot çantalar kestim. Bebek mama önlükleri kestim. Ve daha pek çok ürün açacağım stantta olacak inş.

Şimdi sizleri bu güzel iğne oyası pano ile başbaşa bırakıyorum. Tablo ismek sergisinden.