Kategori arşivi: Kanaviçe

İğnedanlık

Eski kanaviçeler bu kez iğnedanlığı süsledi. Kendileri çok beğenilince ilk görenine hediye edildi.

İğnedanliğin yapımı da biraz değişik .Katedral penceresi çalışanlar tahmin edebilirler..

Yapımını anlatabilmem zamanımı alacağı için anlatamıyorum.

Kusuruma bakmayın.

 

İğnedanlık modelleri devam edecek.

Ara ara belki başka postlar paylaşabilirim.

Kanaviçe Aplikeli Tül Perde


Kanaviçe aplikeli tül perde modeli.

Tül perdeye kanaviçeleri aplike ederek , piko makinesinde; sardım. Alt kısmı çift kattan çalıştım. Oyuntuyu önce kağıtta ,uyguladım .Kenarları zikzak dikişle sarıp, daha sonra kenarlarına ,hazır verev biye geçtim. Üst eki yine makinede sarıp, üzerini ince bir gipurla kapattım. Üst ,bordo rengi ,saten kapakları da çift kattan  dikip çevirdim. Boncuklu bordürü diktim. Üst kısımdan da tüle diktim .Tüldeki alt tünelden birize taktım .

Kanaviçe Aplikeli Havlular


Kanaviçeleri havlulara bu kez aplike tutkalı ile yapıştırdım. Aplike tutkalını aplike edilecek parçaya sürüp yerine yapıştırıp çevirdim. Havluyu tersden beş dakika ütüleyip yapışmasını temin ettim. Aplikenin kesik kenarları böylece atmıyor ama yine ben etrafını süsledim. Bir tanesinin kenarını öyle bırakdım bu şekilde yapılan aplikelerin etrafı nakış ,gipur,fisto, dantel ,boncuk sarma ilede çevrilebilir.
Telalı tok bir görünüm oluşturan aplike tutkalı ile yapılanlar 30 derecede yıkanabiliyor.

Eski Kanaviçe Değerlendirmeleri

en son 1020 copy

Şu kanaviçenin renklerine ve örneğinin güzelliğine bir bakarmısınız 50 yıllık kanaviçe çok fazla kullanılmadığı için olsa gerek güzelliğinden hiç bir şey kaybetmemiş bunlar karyola takımınına yastık olarak işlenmiş
en son 1002 copy

lila ve beyazın uyumu güzel oldu

en son 1023 copy

en son 1067 copy
Oval kestiğim kanaviçenin etrafına sim boyama yaptım kenarlarını sarıp havluya diktim etrafına sim kurdelayı geçtim havlunun dokumalarınada minik fırça darbeleri ile sim dokunuşlar yapıp havluyu tamamladım fakat fotoğrafda sim dokunuşlar güzel çıkmadı havlu buradaki görüntüsünden çok daha güzel olduğunu söyleyebilirim.
en son 1072
Yakında çektim ama simdeki parıltının azizliğine uğradığım için bir türlü simin kanaviçe ile birleşmesinin güzelliğini fotoda yakalayamadım.
en son 926 copy
eski kanaviçeden deseni oval bir şekilde çıkarıp kenarlarını sardım havluya yerlştirip kenarlarına hazır gipur danteli plili şekilde diktim havlunun iki kenarınada gipür danteli dikip havluyu tamamladım
en son 925 copy